17.03.2023

Система охорони здоров’я України демонструє стійкість, але бар’єри залишаються

Від mozua

Офіс країни ВООЗ в Україні провів 2 раунди кількісних досліджень для оцінки потреб у галузі охорони здоров’я та доступу до медичних послуг серед дорослого населення в Україні.

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 року спричинило погіршення рівня доступу до медичних послуг та лікарських засобів у країні, особливо для людей, які проживають у регіонах, близьких до фронтової лінії та районів, які частково контролюються Уряд України та для людей, які були внутрішньо переміщені.

Отримані результати показують, що система охорони здоров’я країни залишається стійкою і що загальний доступ до медичних послуг залишається досить високим. Однак результати також показують, що більше половини тих, хто шукав різних типів охорони здоров’я, стикаються принаймні однією проблемою, основні бар’єри – це вартість лікарських засобів та лікування, а також виклики, що стосуються часу та транспорту.

З тих респондентів, які стикалися з проблемами, шукаючи догляду, 3/4 були людьми з хронічними станами. У той же час, більше 1/5 респондентів не проконсультувались з лікарем, якщо це потрібно, перелічуючи основні причини як самолікування, незначні проблеми зі здоров’ям та високі витрати.

Мешканці регіонів, які переживають або мають досвідчені бойові дії, залишаються більш вразливими, ніж люди в інших регіонах. Дані показують, що вони мають нижчий рівень доступу до сімейних лікарів та лікарських засобів. Серед людей, які були внутрішньо переміщені, 1/5 не мають доступу до сімейного лікаря.

Перший раунд оцінки потреб у здоров’ї був проведений у вересні 2022 року, а другий у грудні. Докази показують, що доступ до лікарських засобів значно покращився між 2 раундами в цілому. Бар’єри для доступу до медичних послуг-таких як недоступність лікарських засобів, закриття аптек, довгі лінії та проблеми безпеки-зменшилися до 3 разів.