15.03.2023

Який найкращий спосіб лікування такої складної нової хвороби, як стан після COVID-19 (тривалий COVID)? Дослідники з Бельгії розробляють відповідь

Від mozua

Вважається, що в Європейському регіоні ВООЗ у 2020/2021 роках близько 17 мільйонів людей страждали від довгострокових наслідків COVID-19. Навіть зараз, коли найгірша частина пандемії вже позаду, ризик розвитку тривалих симптомів COVID-19 у 10–20% інфікованих залишається таким же високим.

На жаль, оскільки довгий час COVID є новою хворобою, лікарі часто були невпевнені щодо найефективніших способів догляду за цими пацієнтами. Маючи понад 200 зареєстрованих симптомів, універсальний план лікування просто не працює.

Намагаючись знайти рішення цієї головоломки, дослідники з KU Leuven, дослідницького університету в Бельгії, працювали над розробкою науково обґрунтованих рекомендацій, які допоможуть медичним працівникам лікувати пацієнтів. Вони також випробовують шлях лікування, розроблений з урахуванням пацієнтів та їхніх індивідуальних симптомів.

Розробка рекомендацій щодо догляду за тривалим COVID
Нові рекомендації, оприлюднені в листопаді 2022 року, схвалені на національному рівні, скеровують лікарів загальної практики (GP), фізіотерапевтів, ерготерапевтів, психологів і дієтологів щодо того, як найкраще доглядати за пацієнтами, які живуть із симптомами через 4 тижні після встановлення діагнозу COVID-19.

Рекомендації були створені після консультацій з експертами, що надають медичну допомогу, представниками пацієнтів і самими пацієнтами, а також на основі оглядів опублікованих досліджень і відповідно до вказівок ВООЗ. Вони містять поради щодо поглибленої діагностики, а також практичні кроки для управління як фізичними симптомами, так і психічними наслідками хвороби.

Доктор Ян Вербакель з Академічного центру загальної практики Департаменту охорони здоров’я та первинної медичної допомоги KU Leuven очолив розробку рекомендацій щодо догляду. Він навів нам практичний приклад того, як вони можуть допомогти.

«Наше дослідження показало, що заняття фізичними вправами на ранніх стадіях лікування є важливою частиною процесу реабілітації, допомагаючи відновити витривалість і діючи як антидепресант. Встановлення правильного балансу, тобто можливість призначати корисний рівень фізичних вправ, не боячись рецидиву захворювання, є лише однією з корисних речей, у яких наші рекомендації можуть допомогти медичним працівникам».

Інші випробувані рекомендації, включені до настанов, допомагають пацієнтам допомогти собі у власному одужанні, наприклад, шляхом самостійного контролю симптомів за допомогою дихальних і енергозберігаючих методів.

Намір полягає в тому, щоб оновити рекомендації в міру того, як з’являться знання про стан після COVID-19 і способи його лікування.

Розробка пілотного курсу догляду
У липні 2022 року в Бельгії було запущено пілотну програму двосторонньої медичної допомоги для пацієнтів, які відчувають симптоми через 12 тижнів або більше після встановлення діагнозу COVID-19 або після появи перших симптомів COVID-19. Пацієнти можуть бути направлені на шлях безпосередньо через своїх лікарів загальної практики або через спеціалістів у випадку госпіталізованих пацієнтів, і можуть отримати відшкодування витрат на лікування через національну систему обов’язкового медичного страхування.

Після направлення пацієнтам призначають або монодисциплінарний шлях (де вони відвідують лише 1 спеціаліста), або мультидисциплінарний шлях (де вони відвідують ряд спеціалістів), залежно від складності та тяжкості їхніх симптомів.

Фахівці, які беруть участь у програмах, включають фізіотерапевтів, логопедів, дієтологів, ерготерапевтів, психологів та нейропсихологів. Національна схема відшкодування витрат на медичне страхування дозволяє їм надавати встановлену кількість сеансів лікування на рік.

Завдяки міждисциплінарному підходу призначається координатор з догляду (зазвичай це лікар загальної практики або уповноважена медсестра в медичному центрі пацієнта), який організовує зустріч з усіма необхідними спеціалістами та пацієнтом. Разом вони узгоджують низку цілей у сфері охорони здоров’я, які координатор з догляду використовує для розробки індивідуального плану лікування, в якому вказується порядок і кількість сеансів, необхідних для кожного з медичних спеціалістів. Ці спільні зустрічі збираються 2-3 рази кожні 6 місяців, щоб оцінити прогрес пацієнта та прийняти рішення щодо будь-яких змін у плані лікування.

Доктор Stefan Teughels є лікарем загальної практики та медичним директором Domus Medica, асоціації фламандських лікарів загальної практики в Бельгії. Він брав участь у розробці та розгортанні мультидисциплінарного шляху, і окреслює переваги підходу шляху.

«До медичного шляху відшкодування вартості лікування не було, тож пацієнти мусили все платити самостійно. Залучення команди персоналу первинної медичної допомоги до планів лікування, обговорення з самим пацієнтом, означає, що пацієнт краще поінформований, а лікування можна пристосувати до його конкретних потреб і скорегувати за потреби».

Пані Тіннеке Клас – ерготерапевт, який працює в районі Антверпена в Бельгії, підхопила COVID-19 у березні 2020 року, а потім у неї почалися тривалі симптоми COVID. У вересні 2022 року вона почала приймати своїх перших пацієнтів, яких направили на курс, і описує деякі практичні стратегії, яким вона навчає, щоб допомогти.